Mapy inspiracji

Nauka jako ekscytująca przygoda

Długo zastanawialiśmy się, jak wesprzeć dzieci w poszukiwaniach ich własnej drogi, tego, co je zafascynuje, zdobędzie ich serca, co będą chciały zgłębiać.

Zgodziliśmy się, że zależy nam bardzo na tym, aby nasze dzieci miały jak największy wybór, żeby dorośli nie tylko za nimi podążali, ale także aktywnie inspirowali do nauki, pomagali im rozpoznawać i badać ich własne zainteresowania oraz predyspozycje, jednocześnie dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i rozumieniem świata. Doszliśmy do wniosku, że to, czego brakuje w dzisiejszym gąszczu informacji, to właśnie rzetelnych map – przeglądu i podania tego, co jest dostępne w świecie w sposób, który umożliwi świadome nawigowanie po morzu wiedzy.

Aktywnie tworzymy bazę dziedzin i zagadnień, które chcielibyśmy by były obecne w naszej szkole. Zbieramy nasze pomysły na aktywności – inspiracje, dzięki którym w interesujący sposób możemy przedstawić te zagadnienia, oraz gromadzimy źródła – ciekawe miejsca – czy to w internecie czy w świecie zewnętrznym, a także użyteczne pomoce i materiały. Tworząc je, wspieramy się m.in. pedagogiką Marii Montessori, obowiązującą podstawą programową, ale przede wszystkim naszą wiedzą i doświadczeniem.

Jesteśmy dopiero na początku drogi, jednak już teraz widzimy, że dobre mapy są sercem owocnego procesu nauki. Naszym marzeniem jest udostępnienie tego, co tworzymy, wszystkim zainteresowanym i dalsze wspólne rozwijanie tego projektu.