Turkusową Wieżę tworzy zespół ludzi o wspólnych wartościach

kierujących się przede wszystkim szacunkiem dla wolności i podmiotowości dzieci. Są wśród nas osoby z doświadczeniem zarówno z tradycyjnych/klasycznych placówek, jak również z alternatywnych. Mamy ponad 4-letnie doświadczenie w prowadzeniu żłobka i przedszkola Zielona Wieża (www.zielonawieza.pl), doradzamy i wymieniamy się wiedzą z innymi alternatywnymi szkołami w Polsce i na świecie.

Do otwarcia naszego miejsca przygotowywaliśmy się od wielu lat.

Zaczęliśmy od zbudowania listy wartości, które są dla nas ważne, przejrzeliśmy dorobek wszystkich nowoczesnych nurtów pedagogicznych, każdy z nich rozkładając na czynniki pierwsze i wybierając te elementy, które dzieciom dają ciekawe, inspirujące środowisko, a nauczycielom pomagają stać się lepszymi towarzyszami dzieci. Opieramy się przede wszystkim na założeniach i praktykach Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication, NVC), edukacji demokratycznej oraz pedagogiki Marii Montessori.

Kolejnym krokiem było dla nas zapoznanie się z działaniem już istniejących szkół alternatywnych, czyli takich, które działają inaczej niż klasyczne. Przez ostatnie lata nawiązaliśmy kontakt lub odwiedziliśmy placówki tego typu z całego świata.
Na bazie zebranych doświadczeń stworzyliśmy wspomniany Żłobek i Przedszkole Zielona Wieża.

Dziś te doświadczenia wykorzystujemy do prowadzenia Turkusowej Wieży.